Časté otázky

Jen se ptejte

Připravili jsme odpovědi na ty nejčastější otázky, které naše pacienty zajímají.

Jak se mají neviditelná rovnátka (fólie) nosit?

Fólie se nosí 22 hodin denně. Vyndavají se jen na čištění a velká jídla.
Po jídle se fólie vrací vyčištěná na čisté zuby. Mění se po týdnu.

Jak fólie čistit?

Mechanicky kartáčkem s vodou, ráno a večer mýdlem. Dají se použít tablety na čištění protéz. Nepoužívat zubní pastu, rovnátka by poškrábala. Pozor na horkou vodu, rovnátka by se zdeformovala.

Můžu s rovnátky jíst a pít?

Ano, ale pozor! Po každém jídle a pití, které sníte/vypijete, je důležité fólie vyndat z pusy, vyčistit kartáčkem pod tekoucí vodou a vyčistit také zuby. Čisté fólie nasazujeme vždy na vyčištěné zuby! Pokud si zuby ani fólii nevyčistíme, zbytky jídla a bakterií v nich, které nám na zubech nebo fólii zůstaly, škodí a na zubu by se během pár dní mohly vyskytnout bílé fleky (demineralizace).

Při jídle s rovnátky dávejte pozor na jídla, která mohou fólie zabarvit, např. kari, kurkuma nebo červená řepa.

SPORTOVCI – pokud při sportovních aktivitách doplňujete energii různými slazenými a iontovými nápoji, je vhodné následně vyplachovat čistou vodou, a poté doma zuby i fólie perfektně vyčistit zubním kartáčkem.

Můžu s rovnátky hrát na hudební nástroje?

Samozřejmě. Při hře na dechové nástroje je možné rovnátka vyndat.

Jak časté jsou kontroly?

Kontroly bývají po 6-10 týdnech.

Jak dlouho trvá léčba?

U každého pacienta je to jiné, ale zpravidla 1-2 roky. Následuje dočasná retenční fáze, při které se zuby udržují v požadovaném stavu.

Co dělat pokud mi upadne attachment? (fólie)

Je potřeba, zavolat kvůli dolepení nebo nás můžete kontaktovat přes aplikaci Dental Monitoring a domluvit si termín návštěvy.

Co dělat pokud mi upadne zámeček? (fixní rovnátka)

Je potřeba, zavolat do ordinace a domluvit se na termínu dolepení. Pokud se zámeček nedolepí, zub by se mohl pohnout a tudíž si prodlužujete léčbu.

Co dělat, když mě škrábe drátek? (fixní rovnátka)

Je potřeba zavolat a dostavit se do ordinace, kde drátek upravíme. Jako první pomoc můžete použít ortodontický vosk, který jste od nás dostali při lepení rovnátek.

Co dělat, když mě škrábe zámeček? (fixní rovnátka)

Jako první pomoc můžete použít ortodontický vosk, který na zámeček jemně přitlačíte.

Mohou mě během léčby bolet zuby? (fixní rovnátka)

Ano, většinou po výměně oblouků (drátku), který spojuje zámečky.

Jak často si mám čistit zuby? (fixní rovnátka)

Zuby je potřeba čistit po každém jídle, vždy kolem celého zámečku, pod drátky a gumičkami. Doporučujeme navštívit dentální hygienu, kde vám hygienista/ka vše vysvětlí a ukáže.

Co dělat pokud mi upadne knoflík na gumičky?

Ozvěte se nám a dáme to do pořádku. Do té doby však nenoste gumičku ani na druhé straně.

Jak často mám chodit na dentální hygienu?

Intervaly návštěv určuje každý/á dentální hygienista/ka individuálně dle potřeb a šikovnosti pacienta. Při ortodontické léčbě je nutná pravidelná návštěva dentální hygieny v kratších časových intervalech (3 měsíce a méně).

Co je vlastně dentální hygiena a kdo ji provádí?

Jedná se o speciální ošetření zubů za účelem odstranění zubního kamene a pigmentace zubů, jehož cílem je zejména prevence zubního kazu. Jako další neméně důležitý význam je estetický. Dentální hygienu provádí hygienistky, které absolvovaly studium v daném oboru.

Jak probíhá ošetření na dentální hygieně a jak dlouho trvá?

Hygienistka se s vámi pobaví o vašich návycích v čištění. Vybere a ukáže použití všech zubních kartáčků. Následně obarví zuby pomocí detekčního roztoku (fialová voda), který zvýrazní špatně vyčištěná místa a opět vybere a ukáže správné čištění. V dalším kroku zuby vypískuje (airflow), kdy na zuby stříká proud vody s jemným práškem (erythritol), díky kterému dokáže odstranit nevzhledné pigmentové skvrny, povlak a zuby rozzáří. Poté odstraní všechen zubní kámen pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů. První návštěva trvá 60 minut a délka dalších návštěv se odvíjí od šikovnosti pacienta a náročnosti potřebného ošetření (30-45 minut).

Proč musím navštěvovat dentální hygienu, i když pravidelně chodím k zubaři? Doposud mi odstraňoval zubní kámen zubař při preventivních prohlídkách.

Dentální hygiena je preventivní opatření, abyste nemuseli zubního lékaře navštěvovat více, než je to nutné. V rámci preventivní prohlídky zubní lékař/ka odstraňuje pouze na první pohled viditelný zubní kámen. Hygienistka odstraňuje všechen zubní kámen např. i pod dásní  a odstraní vám nevzhledné pigmentové skvrny na zubech pomocí airflow. Dále vybere vhodné pomůcky na domácí čištění a vysvětlí mezi nimi rozdíly. Ukáže a nacvičí s vámi správnou techniku čištění zubů.

Proč musím chodit před nasazením rovnátek i v průběhu léčby na dentální hygienu?

Dentální hygiena je nezbytnou součástí při ortodontické léčbě. Nebezpečný plak a zbytky potravy se usazují na zubech (až pod okrajem dásně) i mezizubním prostoru. Ze všech těchto míst je třeba plak pečlivě a pravidelně odstraňovat. Hygienistka pacienta učí, jak se o zuby doma dobře starat a dohlíží, aby byly po léčbě nejen rovné, ale také zdravé a bez nevzhledných bílých fleků (demineralizací) nebo kazů.

Jak vypadá správný zubní kartáček?

Ideální kartáček má malou hlavu, aby se nám s ním dobře manipulovalo v puse, a měkká a rovně střižená vlákna. Povlak na zubech je měkký, tudíž není potřeba příliš tvrdý kartáček.

Kdy a jak dlouho čistit zuby?

Zuby si čistíme v pravidelných intervalech, a to ráno a večer.  Nejdůležitější je večerní hygiena před spaním. Zubní plak v kombinaci s cukry z potravy dělají na zubech největší škody právě v noci.  Neexistuje přesný časový interval, jak dlouho si zuby čistit. Každý člověk je originál a každému to zabere jinou dobu. Důležité je, aby byly zuby po vyčištění perfektně hladké (zkontrolujete jazykem).  Nezáleží na délce čištění, ale na správné technice (vše vysvětlí dentální hygienistka nebo zubní lékař).

Kdy začít používat mezizubní kartáček u dětí?

Od chvíle kdy se dva sousední zuby dotýkají je nutné začít čistit prostor mezi nimi. Pokud si doma nevíte rady, doporučujeme začít čistit zubní nití (flosspick) a nejlépe navštívit zubného lékaře nebo dentální hygienu, kde vám pomůžou s výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku a ukážou, jak s ním pracovat.

Jak na čištění mezizubních prostor?

Nejvhodnější pomůckou pro správné odstranění povlaku ukrývajícího se mezi zuby je mezizubní kartáček, který se skládá z drátku a štětinek. Použitím gumových párátek nebo ústní sprchy se prostor nevyčistí celý. Ústní vody, gely, pudry, zubní pasty, atd. jsou pouze doplněk k samotnému čištění zubním kartáčkem. Bez kartáčku si zuby nevyčistíte. Ústní vody vybíráme bez alkoholu.

Které jídlo je pro zuby škodlivé?

Potrava a nápoje, které jsou bohaté na cukry představují zdroj energie nejen pro nás, ale i pro bakterie zubního povlaku produkující kyseliny, které poškozují zubní sklovinu. Mléčná strava, bohatá na vápník je v tomto ohledu prospěšnější.

Jak s rovnátky jíst, aby se nepoškodila?

Snímatelná rovnátka si vždy (pokud lékař neurčí jinak) před jídlem vyjmeme z úst. S fixními rovnátky můžeme jíst prakticky vše, jen pozor na tvrdou potravu. Kousky např. jablka nebo mrkve raději krájíme na menší kousky.

Co jsou bílé křídové skvrny na zubech?

Nejčastěji se jedná o počáteční zubní kaz nebo demineralizaci, neboli odvápnění zubní skloviny. Jedná se o stav, který lze zastavit, aby nepokračoval do hlubších struktur zubu. Demineralizace postihuje sklovinu, která má schopnost se znovu mineralizovat. Doporučené produkty: ApaCare pasta nebo korekční gel, GC tooth mousse.

Po každém jídle nebo pití sladkých a kyselých nápojů dochází k poklesu pH v dutině ústní, a v puse tak vzniká kyselé prostředí. K poklesu pH dochází na základě bakterií zubního plaku, které mají schopnost rozložit cukry a přeměnit je v kyseliny. Ze skloviny se následně uvolňují ionty minerálů a dochází k tzv. demineralizaci.  Příčin vzniku demineralizace je několik, ale nejzásadnější je nedostatečná zubní hygiena. Dále hraje roli nadměrná konzumace sladkého. Pozor i na konzumaci sladkého pití - ovocných sirupů, džusů, limonád, energy nápojů. Opatrně také s vodou s citronem.

Co jsou pigmentové skvrny na zubech?

Pokud jste vášnivý kuřák nebo si rádi dopřejete různé čaje a kávu, můžete na svých zubech objevit hnědé flíčky neboli pigmentové skvrny.
Vznikají např. i z užívání žvýkacího tabáku nebo nadměrného užívání ústních vod. Pigmentových skvrn se zbavíte pouze návštěvou dentální hygieny, kdy vám hygienista/ka zuby vypískuje (airflow) a skvrnky odstraní.

Co jsou černé/hnědé fleky na dětských zubech?

Tzv. black stain syndrom způsobují chromogenní bakterie. V tomto případě je nutná léčba probiotiky.

Co dělat, pokud mám příliš citlivé zuby?

K tomuto jevu dochází, pokud je zub oslabený, anebo po bělení zubů. Vhodnou léčbou je užívání ApaCare pasty, korekčního gelu nebo GC tooth mousse.

Jak si zkontroluji, zda mám správně odstraněný povlak ze zubů?

Pro kontrolu přítomného plaku na zubech jsou dva způsoby:
1. Přejetím si jazykem po zubech, kdy zub musí být perfektně hladký.
2. V lékárně, na internetu, v drogeriích nebo u nás na recepci si můžete pořídit tabletky na detekci plaku (fialové tablety), které po rozkousání zabarví nedostatečně vyčištěná místa na zubech.

Z čeho vzniká zubní kámen?

Základem pro vznik zubního kamene je zubní plak, který zůstává na zubech při nedostatečné nebo nesprávně provedené ústní hygieně. Jde o lepkavý povlak tvořený zbytky potravy a bakteriemi přítomnými v dutině ústní. Čerstvý zubní plak je měkký a vlivem minerálů obsažených ve slinách tvrdne a vzniká zubní kámen.

Bolí vás dáseň kolem zubu a je červená?

Pravidelně masírujte dáseň kolem zubu jednosvazkovým kartáčkem. Dáseň je zarudlá vlivem zánětu, který tam je. Správným a pravidelným používáním mezizubních kartáčků, jednosvazkového kartáčku a klasického zubního kartáčku se vám dáseň během pár dní zahojí. Doporučujeme navštívit dentální hygienu, kde vám hygienista/ka vše vysvětlí a ukáže.

Bolí vás patro pod rovnátkem?

Patro je nateklé, popř. bolavé z důvodu nesprávného čištění, zbytků jídla nebo plaku pod rovnátkem. Je důležité pravidelně čistit kolem rovnátka jednosvazkovým kartáčkem a přímo pod něj se nejlépe dostanete superflossem, který má zesílený konec. Superfloss pořídíte v lékárně, v drogeriích, na internetu nebo u nás v ordinaci.

Hýbe se vám zub pod rovnátkem / celé rovnátko?

Objednejte se na kontrolu k nám do ordinace, kdyzkontrolujeme viklající se zub i rovnátko, zda se nehýbe celé.

Nejde vám otočit rovnátko?

Pravděpodobně jste posledně nedotočili šroubek až do konce. Je potřeba najít dírku zespoda a dotočit.

Jak nosit retenční aparáty?

Fólie se nosí zpravidla 22 hodin denně po dobu 2 měsíců. Vyndávají se pouze na čištění zubů, jídlo a pití. Čisté fólie nasazujeme vždy na vyčištěné zuby. Při každé kontrole se doba nošení zkracuje.

Co dělat, když mi fólie praskne nebo ji ztratím?

Je potřeba zavolat do ordinace a domluvit se na dalším postupu. V ideálním případě je vhodné co nejdříve přinést model zubů, podle kterého ve zhotoví fólie nová. Pokud jste ztratili i model zubů, je potřeba zuby opět naskenovat. Pokud fólii ztratíte nebo vám praskne a máte doma na noční nošení i patrovou desku, snažte se ji nosit částečně během dne, dokud vám nezhotovíme fólii novou.

Jak se mám o fólie a desku starat?

Fólie i desku čistíme mýdlovou nebo čistou vodou a kartáčkem.  Jako doplněk čištění, můžete použít tablety na čištění protéz/rovnátek (Correga). Pozor na používání zubní pasty na fólie – zubní pasta je abrazivní, tudíž by mohla fólie a desku zbytečně poškrábat.

Mám nosit rovnátka na každou kontrolu?

Ano, v ordinaci vám zkontrolujeme, zda jsou v pořádku nalepené retenční dráty na zubech a zkontrolujeme, jestli fólie nebo popř. deska správně sedí.

Vrtá vám hlavou ještě něco?

Ozvěte se a my vám rádi vše vysvětlíme

Kontakt
No items found.
Ordinujeme cookies, po kterých se nekazí zuby.
Díky vašemu svolení vám budeme moct zajistit hladký průběh při prohlížení našeho webu. Potřebujete vědět více?